TARİHÇE

Atatürk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak 21.11.1989 gün ve 2880 sayılı kanunun 7/d-2 maddesi uyarınca kurulmuş olan Yüksekokulumuz, 1991-1992 eğitim-öğretim yılında Anestezi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri ve Hemşirelik programları ile Tıp Fakültesi Morfoloji Binasında eğitim-öğretime başlamıştır. İlerleyen yıllarda Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesine taşınmıştır. Hemşirelik ön lisans programlarının ülke genelinde lisans eğitimine dönüştürülmesi sonucu 1996–1997 eğitim-öğretim yılında Hemşirelik programı kapatılmıştır.

1997-1998 eğitim-öğretim yılında İlk & Acil Yardım ile Tıbbi Dokümantasyon & Sekreterlik programları;

2007-2008 eğitim-öğretim yılında Diyaliz programı;

2009-2010 eğitim-öğretim yılında Tıbbi Laboratuar Teknikleri (İ.Ö.) ve Tıbbi Dokümantasyon & Sekreterlik (İ.Ö.) programları;

2010-2011 eğitim-öğretim yılında Yaşlı Bakımı, Diş Protez Teknolojisi ve Fizyoterapi prgramları;

2011-2012 eğitim-öğretim yılında Odyometri ve Ortopedik Protez-Ortez programları;

2012-2013 eğitim-öğretim yılında ise İlk & Acil Yardım (İ.Ö.) programı;

2015-2016 eğitim-öğretim yılında “Eczane Hizmetleri”, “Ameliyathane Hizmetleri” ve “Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon” programları açılmıştır.

İkinci öğretim programlarımız olan Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (İ.Ö.) , Tıbbi Dokümantasyon & Sekreterlik ve İlk & Acil Yardım (İ.Ö.) programlarımız ÖSYM’ye başvurusu sonucu öğrenci alımını durdurmuştur.

2013-2014 eğitim yılı bahar yarıyılından itibaren eğitim öğretim faaliyetlerine kampüsteki çat yolu üzerinde yapılan (Spor Bilimleri Fakültesi ilerisi) yeni binamızda devam etmekteyiz. Şu an Yüksekokulumuzda ondört adet programın tamamı aktif halde eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

MİSYON VE VİZYON

21. yüzyılın değişen bilimsel ve sosyal koşullarına kolayca adapte olabilen, yaşam boyu öğrenmeyi ve kendini yenilemeyi ilke edinmiş, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, takım çalışmasına ve paylaşım kültürüne yatkın, bilişim ve eğitim teknolojilerini kullanabilen, üst düzey bilgi ve beceri düzeyine sahip, halk sağlığına ve sorumluluklarına duyarlı, mesleğini ulusal ve uluslararası düzeyde yerine getirebilecek inisiyatif sahibi sağlık sektöründe hasta ile hekim arasında görev alacak ara elemanlar yetiştirerek, alanında lider bir eğitim kurumu olmaktır. Sağlık sektöründeki kurum/kuruluşlar tarafından öncelikli olarak tercih edilen insan kaynağının yetiştirilerek sektöre kazandırılması hedefi doğrultusunda, eğitim-öğretim kalitesinin en üst düzeye çıkartılması için güncel gelişmelerin ve meslek ile ilgili değişimlerin sürekli takip edilmesi, sektör ihtiyacı doğrultusunda gerekli olan yetişmiş insan kaynağının en iyi şekilde hazırlanması, bölgesel, ulusal ve uluslar arası öğrenci tercihlerinde ilk sırada yer alan Meslek Yüksekolulu olmaktır.